Pinuś

Pinuś

Pinuś cierpi na zaburzenia neurologiczne. W przypadku kotów dotkniętych hipoplazją móżdżku używane jest określenie koty kiwaczki. W tej chorobie móżdżek nie jest prawidłowo rozwinięty i w konsekwencji tego taki kot ma problemy z poruszaniem się, utrzymaniem równowagi, a jego chód staje się chwiejny.
Najczęstszą przyczyną tego zaburzenia rozwojowego jest zarażenie się ciężarnej kotki wirusem panleukopenii, a następnie przejście infekcji na kocięta. W łonie matki, w okresie życia płodowego dochodzi do nieprawidłowego podziału komórek w móżdżku, co w konsekwencji powoduje jego niedorozwój.
Ta choroba jest nieuleczalna, ale nie stanowi zagrożenia życia kota, nie powoduje też bólu. Taki kot na pewno będzie mieć większe problemy koordynacją i  poruszaniem się,  jednak otoczony opieką może żyć tak samo długo jak kot z prawidłowo rozwiniętym móżdżkiem.

Pinuś mimo wszystko świetnie sobie radzi. Podchodzi do miski, do kuwety, biega za piłeczką. Najbardziej lubi przebywać w swoim posłanku.  Tam czuje się bezpieczny i może swobodnie się bawić. Jednak na większej przestrzeni musi mieć zabezpieczony teren, żeby gdzieś się nie wspioł i nie spadł.