Rotka

Rotka

Rotka to śliczna młoda koteczka. Jest bardzo pocieszna, wesoła i uwielbia się bawić. Chętnie biega za piłeczkami, gryzie je i sobie podrzuca. Jak każdy mały kociak jest energiczna, zaczepia wszystkich i chce zwrócić na siebie uwagę. Od razu zaczyna mruczeć i chce, żeby ją głaskać 🙂 Rotka prawidłowo korzysta z kuwety, ładnie je posiłki i dobrze dogaduje się z innymi kotami.

Rotka cierpi na zaburzenia neurologiczne. W przypadku kotów dotkniętych hipoplazją móżdżku używane jest określenie koty kiwaczki. W tej chorobie móżdżek nie jest prawidłowo rozwinięty i w konsekwencji tego taki kot ma problemy z poruszaniem się, utrzymaniem równowagi, a jego chód staje się chwiejny.
Najczęstszą przyczyną tego zaburzenia rozwojowego jest zarażenie się ciężarnej kotki wirusem panleukopenii, a następnie przejście infekcji na kocięta. W łonie matki, w okresie życia płodowego dochodzi do nieprawidłowego podziału komórek w móżdżku, co w konsekwencji powoduje jego niedorozwój.
Ta choroba jest nieuleczalna, ale nie stanowi zagrożenia życia kota, nie powoduje też bólu. Taki kot na pewno będzie mieć większe problemy koordynacją i  poruszaniem się,  jednak otoczony opieką może żyć tak samo długo jak kot z prawidłowo rozwiniętym móżdżkiem.

Rotka mimo wszystko świetnie sobie radzi. Podchodzi do miski, do kuwety, biega za piłeczką. Najbardziej lubi przebywać w swoim posłanku 🙂 Tam czuje się bezpieczna i może swobodnie się bawić. Jednak na większej przestrzeni musi mieć zabezpieczony teren, żeby gdzieś się nie wspinała i nie spadła. Na filmiku widać, w jaki sposób się porusza.

Rotka to kotka wymagająca specjalnej opieki, ale mamy nadzieję, że znajdzie odpowiedzialny dom i opiekunów, którzy będą się o nią troszczyć. Kotka jest bardzo przyjacielska i na pewno będzie cudownym towarzyszem 🙂