Zanim adoptujesz
Zanim adoptujesz
Zastanawiasz się nad adopcją zwierzaka? To świetnie! Przyjaźni nie kupisz, a przygarnięty pies czy kot obdarzy Cię miłością zupełnie bezinteresownie. Zmienisz ich świat i wypełnisz ich serca. Chcemy jednak wyjaśnić kilka spraw… Być może będą dla Ciebie zupełnie oczywiste, ale z doświadczenia wiemy, że nie zawsze jest to jasne.
Zanim zapytasz, od razu odpowiemy:
- w większości przypadków nie znamy przeszłości zwierząt, które do nas trafiają.
- w większości przypadków nie wiemy: jak zachowywały się w domu i czy w ogóle kiedykolwiek tam mieszkały; jak reagują na inne gatunki zwierząt; czy lubią jeździć samochodem itp.
- nie wiemy, czy kilkutygodniowe szczeniaki znalezione w kartonie wyrosną na duże czy małe psy; nie znamy ich matek, a tym bardziej ojców… Malutka suczka może urodzić szczeniaka, który wyrośnie na dużego psa, jeśli ojciec był spory. Z doświadczenia również wiemy, że często nie można się sugerować wyglądem szczeniaka, żeby określić, czy będzie spory za rok.
- jeśli pies nie ma tatuażu w uchu lub w pachwinie – dla nas jest to kundelek i tak właśnie zwykle odpowiemy na pytanie „jaka to rasa?”. Czasami określamy „typ rasy”, ale często psiak wcale nie musi mieć rasowych przodków, może po prostu jest to podobna mieszanka, której zachowanie może zupełnie odbiegać od „wzorca”.
Odpowiedz sobie na pytania:
(lista jest dłuuuga, ale nie każdy jest wszystkiego świadomy…)
- Czy będziesz miał chęci i siłę na kilka spacerów dziennie ze swoim psem? Czy będziesz miał możliwość go wybiegać?
- Czy będziesz miał możliwość sprzątać kocią kuwetę codziennie lub częściej?
- Czy jeśli się zdecydujesz na drugiego kota, będziesz miał miejsce na drugą i trzecią kuwetę? Bywa, że każdy kot musi mieć zapewnioną swoją toaletę…
- Czy jesteś przygotowany na ewentualne problemy po adopcji? Zwierzak może być nieufny, może próbować uciekać, może załatwiać się w domu, może coś zniszczyć. Nie zostaniesz z problemem sam, ale to Ty będziesz musiał pracować nad jego rozwiązaniem.
- Czy nie adoptujesz zwierzaka tylko dlatego, że dzieci chcą i to one będą miały się nim opiekować? Pamiętaj, że prawdopodobnie i tak na Twoją głowę może „spaść” wychodzenie z psem na dwór w nocy, wożenie zwierzaka do weterynarza, czesanie czy czyszczenie kuwety…
- Zwierzę to nie tylko towarzysz zabaw. Potrzebuje również spokoju, snu, opieki, pielęgnacji i pożywienia. Czy zdajesz sobie z tego sprawę, jeśli chcesz zwierzaka dla dzieci? One mogą mieć czasem więcej energii niż ich czworonożny towarzysz.
- Czy będziesz mógł zapewnić mu opiekę, kiedy będziesz chciał wyjechać na urlop, wakacje, delegację?
- Czy będziesz w stanie opłacać regularne szczepienia, czyszczenie uszu, obcinanie pazurów?
- Zwierzak może poważnie zachorować, nawet młody. Będziesz w stanie opłacić jego leczenie?
- Jeśli weźmiesz szczeniaka, czy jesteś w stanie wyobrazić sobie Was za 15 lat? Jeśli zwierzak ma być głównie dziecka, pamiętaj, że jeśli latorośl wyjedzie na studia czy do innej szkoły – opieka nad czworonogiem może spaść całkowicie na Ciebie.
- Przemyśl swoją sytuację życiową: co jeśli rozstaniesz się z obecnym partnerem, kto zajmie się psem/kotem? Co jeśli będziesz musiał wyjechać do pracy poza Polskę – co wtedy ze zwierzakiem? Czy Twoja rodzina będzie gotowa się nim zaopiekować?
- W wywiadzie przedadopcyjnym pojawi się pytanie o gotowość pracy z behawiorystą, bo zwierzak ze schroniska może tego potrzebować: czy naprawdę jesteś w stanie poświęcić swój czas i opłacić lekcję?
Pamiętaj: to ważne, by decyzję o adopcji dobrze przemyśleć. Nie ma możliwości zwrotu czy reklamacji – to nie sklep, a zwierzęta to nie rzeczy – one czują, przywiązują się – powrót do schroniska jest dla nich największą traumą.
Przejrzyj ogłoszenia na naszej stronie internetowej.
W kategorii „Do adopcji” są ogłoszone zwierzaki będące pod opieką schroniska. Obejrzyj zdjęcia, poczytaj o czworonogach, może któryś wpadnie Ci w oko albo od razu trafi w serce?
Nie kieruj się tylko wyglądem zwierzaka!
- weź pod uwagę Twój tryb życia. Podobają Ci się psy w typie husky? jeśli nie będziesz miał czasu zapewnić im kilku godzin ruchu CODZIENNIE, zdecyduj się na średniego kundelka, który również ma masę energii, ale nie potrzebuje aż takiej ilości ruchu.
- może to niegrzeczne, ale weź też pod uwagę swój wiek: osoba starsza niekoniecznie ma tyle sił, by opiekować się szczeniakiem i wychodzić z nim co kilka godzin na spacer, a w przyszłości zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu.
- chciałbyś koniecznie szczeniaka/kociaka, bo są słodkie i pocieszne? Pomyśl, czy chcesz przez kilka tygodni czy miesięcy zmywać podłogi, kupować nowe firanki, buty, rękawiczki i inne rzeczy, na których ćwiczą gryzienie i drapanie te pocieszne, małe czworonogi…
- dorosłe zwierzaki czasami też zaliczają wpadki, ale nauka czystości trwa o wiele krócej, niszczenie rzeczy też zazwyczaj im już nie w głowie.
- starsze psy czy koty najbardziej cenią sobie spokój i bliskość człowieka. Może właśnie szukasz takiego przyjaciela, który dotrzyma Ci towarzystwa, ale nie będzie potrzebował wielogodzinnych spacerów czy zabaw?
- Zwierzę to nie tylko towarzysz zabaw. Potrzebuje również spokoju, snu, opieki, pielęgnacji i pożywienia. Czy zdajesz sobie z tego sprawę, jeśli chcesz zwierzaka dla dzieci? One mogą mieć czasem więcej energii niż ich czworonożny towarzysz.
Przyjedź do schroniska.
Wejdź do biura, powiedz, jakiego rodzaju zwierzaka szukasz. Powiedz, jakie warunki możesz zapewnić zwierzakowi, czy szukasz aktywnego czworonoga, czy może spokojniejszego, czy masz czas na długie spacery, może wolałbyś starszego psa, który nie może forsować stawów? Może szukasz małego kociaka, a może chętnie adoptujesz dorosłego kota, który potrafi załatwiać się do kuwety i woli spokojny sen niż bieganie po firankach?
Nie spiesz się.
Spokojnie przejdź się po schronisku, nie zawsze zwierzak tak od razu pokazuje się od najlepszej strony… Może potrzebuje chwili z Tobą, może potrzebuje, żebyś kucnął i chwilę z nim pobył? Poczytaj, co jest napisane na karcie na boksie albo zapisz sobie imiona czy numery zwierzaków, żebyś mógł się wszystkiego dowiedzieć w biurze. Wyprowadź psa na spacer, poznajcie się bez hałasu. Jeśli nie jesteś pewien – weź inne psy na spacer, przyjedź kilka razy, może poczujesz „to coś” do któregoś z nich.
Wypytaj o wszystko, co Cię nurtuje.
Pracownicy schroniska w miarę możliwości na pewno będą się starali udzielić wszelkich informacji, ale jeśli zapytasz na przykład, czy będziesz miał w domu problem z psem żyjącym dotąd na łańcuchu, to musisz zrozumieć, że na takie pytanie nie da się odpowiedzieć „na pewno będzie dobrze od pierwszego dnia”.
Masz już zwierzaka i chcesz adoptować drugiego?
- jeśli masz już kota i chcesz, aby miał kociego towarzysza – nie ma możliwości ich poznać przed adopcją, więc musisz się przygotować na stopniowe przyzwyczajanie się ich do siebie. Zapewnienie osobnych pomieszczeń, poznawanie zapachów, równy podział czasu między nimi…
- jeśli masz psa i chcesz, aby miał psiego towarzysza – tak naprawdę to od nich zależy, którego psa wybierzecie jako nowego domownika. Psy muszą się „dogadać”. Uzgodnij z pracownikiem biura, że przyjedziesz ze swoim czworonogiem i wtedy wspólnie będziecie „poznawać” psiaki na neutralnym gruncie. Pamiętaj, że nawet, kiedy się dogadają w lesie, to w domu i tak pewnie będą ustalać hierarchię, czasami się trochę pokłócą i będzie to zupełnie normalne.
- jeśli masz kota i chcesz adoptować psa – porozmawiaj z pracownikiem schroniska, może doradzić lub określić, czy jest możliwe sprawdzenie, czy dany pies toleruje koty. Twój kot może się obrazić na jakiś czas, ale pewnie mu to minie…
- jeśli masz psa i chcesz adoptować kota – to już chyba Ty najlepiej wiesz, czy Twój pies lubi koty. Jeśli lubi – kot po okresie siedzenia za szafą na pewno również polubi psa!